2008 - Tepenec
Záchranný archeologický výzkum na hradě Tepenec
V červenci 2008 jsme zahájili 5. výzkumnou sezonu na lokalitě Jívová-Tepenec. Kopec Tepenec s hradiskem popelnicových polí a středověkým hradem se nachází na okraji Nízkého Jeseníku, poblíž obce Jívová, zhruba 15 km severovýchodně od Olomouce. Nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 480 – 516 metrů. Výzkumná plocha se nachází v areálu předhradí (hradní jádro i část předhradí již bylo odtěženo).
Náš výzkum navazuje na výzkumy, které na této lokalitě prováděli pracovníci Archeologického centra v letech 2007 a 1997-1999. Výzkum byl vyvolán další etapou rozšíření dobývacího prostoru Bělkovického kamenolomu.
Při našich výzkumech jsme navázali na metodiku výzkumu, která byla použita v předešlých výzkumných sezonách v 70. letech 20. století. Výzkumná plocha o velikosti 75×20 metrů je rozměřena na čtvercovou síť o velikosti jednotlivých čtverců 5×5 metrů a čtverce jsou zkoumány šachovnicově. V jednotlivých čtvercích je potom po mechanických či přirozených vrstvách postupně snižována kulturní vrstva či vrstvy. V tomto roce jsme se soustředili především na výzkum tří velkých prohloubenin, které se na zkoumané ploše jasně rýsují.
Během probíhajícího výzkumu jsme zjistili, že dvě z prohloubenin představují relikty středověkých sklepů či suterénů nadzemních staveb. Oba sklepy jsou částečně zasekány do rostlé skály a jejich stěny jsou postaveny z lomového kamene spojeného pouze jílem či hlínou. Rozměry sklepů jsou 4,5×4 metry a 5×5 metrů. V jednom ze sklepů byla na dně nalezena horní část žernovu (běhoun) se středovým otvorem a dvěma bočními otvory pro uchycení patrně dřevěné hnací rukojeti.
Třetí prohloubenina přinesla poměrně překvapivý objev – s největší pravděpodobností se totiž jedná o středověkou cisternu. Její horní část se nálevkovitě zužuje z cca 5 metrů na 3 metry. V současné době máme vykopány zhruba 3,5 metru a zdá se, že nejsme zdaleka na dně. Cisterna je vyplněna šedým bahnitým zásypem a neustále do ní pomalu prosakuje voda. Zajímavé je také to, že ačkoli v okolí několika metrů od cisterny vystupuje rostlá skála již v hloubce zhruba 2,5 metru od dnešního povrchu, cisterna je zahloubena do jílu. V zásypu cisterny je poměrně hojně zastoupena keramika ze 14. století a Fe struska.
V průběhu výzkumu bylo ve zkoumaných vrstvách nalezeno velké množství keramických zlomků, jak z období popelnicových polí tak z vrcholného středověku. Také bylo nalezeno větší množství fragmentů strusky a mazanice. Poměrně často nacházíme také středověké železné artefakty, jako jsou ostruhy, zlomky podkov, hroty šipek do kuše či hřebíky různých velikostí. Zajímavým nálezem jsou také 3 kusy válcovitých olověných projektilů do hákovnice.
Výzkum pokračuje i v měsíci září, kdy máme v plánu dokončit výzkum určených čtverců a cisterny.
Vendula Vránová
Jívová – Tepenec, středověká cisterna
Pátá etapa záchranného archeologického výzkumu v místech pravěkého hradiska a středověkého hradu Tepenec přinesla velmi překvapivý objev v podobě hradní zásobárny vody – cisterny, která sbírala puklinovou a dešťovou vodu. Její horní část se nálevkovitě zužuje z průměru cca 5 metrů na 3 metry. Celková hloubka cisterny je téměř 7 metrů. V hloubce 4,5 metru je do kruhové jámy vsazeno dřevěné obdélné roubení z kuláčů a půlkuláčů, hluboké 2,2 metru. Roubení je zachováno ve vynikajícím stavu díky stále vlhkému prostředí. Cisterna byla vyplněna šedým bahnitým zásypem a neustále do ní pomalu prosakovala voda. Ve spodní části bylo také nalezeno velké množství dřev, patrně ze zhroucené horní zastřešující konstrukce. Mimo jiné jsme zde nalezli i dřevěnou hřídel rumpálu. Zajímavé je také to, že ačkoli v okolí několika metrů od cisterny vystupuje rostlá skála již v hloubce zhruba 2,5 metru od dnešního povrchu, cisterna je zahloubena do podloží, které tvoří zvětralá skála. Je zřejmé, že lidé ve středověku využili pro stavbu cisterny přirozenou puklinu ve skále.