Preventivní archeologie
Projekt Preventivní archeologie – Detektory kovů v archeologii v Olomouckém kraji
Záchrana neoprávněným používáním detektorů kovů vážně ohrožené části archeologického kulturního dědictví
Rozkrádání národního kulturního dědictví neoprávněným používáním detektorů kovů se bohužel stalo na poli archeologie v poslední době obecným velmi škodlivým a neospravedlnitelným jevem, v jehož důsledku mizí nebo je nelegálně obchodována s majetkem nevyčíslitelné hodnoty.
Pod tíhou této situace se Archeologické centrum Olomouc stalo koordinátorem projektu Olomouckého kraje s cílem naplnění systematické koncepce, metodiky postupu, ale především faktické záchrany rychle mizejícího národního bohatství pilotně v celé ČR na území Olomouckého kraje. Do tohoto projektu jsou zapojena také všechna krajem zřizovaná muzea s archeologickým pracovištěm (celkem 6 institucí). Vše je o to závažnější, že dle stávající platné legislativy jsou mizející archeologické nálezy majetkem kraje.
Projekt pokračuje v letech – 2011, 2012 a 2013. V připojené
fotogalerii jsou ukázky nálezu depotů bronzových předmětů, které byly nalezeny v lokalitách Bohuňovice, Charváty a Slatinky.
Připojen je i
manuál preventivního detektorového průzkumu a
tabule (postery), které byly součástí
výstavy v budově krajského úřadu v Olomouci a vysvětlovaly některé aspekty detektorářství samotného, konzervace nálezů, nálezu hromadného nálezu bronzových předmětů z Olšan u Prostějova a nakonec historie jednoho nálezu.